מערך הדברה במפעלי מזון ותרופות

מערך הדברה במפעלי מזון ותרופות, חייב להיות מבוצע נכון, מתאים לדרישות ולעבור התעדה.

לאחרונה בווודאי הבחנת בעובדה שכשהארגון שלך עובר מבדק, ולא משנה של איזה תקן

ISO 9001, HACCP, ISO 22,000 BRC, GlobalGap, TNC, ISO 22716, OHSAS 18001, ISO 14000, GMP

מערך ההדברה נבדק בצורה יסודית, נבדק ניקיון הארגון ממזיקים ונבדק התיעוד לממצאי עבר.

ברור שבראש ובראשונה בעל מפעל לא ירצה לקבל תלונות לקוח על המצאות מזיק במוצר שלו (מוניטין, הפסד כלכלי ועוד) אך גם לא ירצה להיכשל במבדק על כך שאינו מפעיל ומבקר את מערך ההדברה שלו.

כיום איננו מדברים עוד על הדברה. 

פעולת ההדברה, בה מפזרים חומרים, אשר מסונתזים כימית, ונקראים “רעל”, הינה הפעולה האחרונה שיש לבצע בקרבת חומרי גלם, מוצר מוגמר, ציוד וכמובן בתהליך היצור והאחסנה של מזון ותרופות.

להדברה יש פעולות מקדימות והן ניטור, מניעה ובקרה.

לצורך התמודדות עם המזיקים פתח המין האנושי במלחמת חורמה ארוכה בניסיון להשמיד את המזיקים.

הדרך השכיחה בה האדם פועל היא השמדה פיסית של המזיקים, ע”י ריסוס חומרי הדברה לא בררניים בהיקפים גדולים, מה שמפר את שיווי המשקל, בדרך כלל, להפתעתנו, לטובת המזיק אותו אנו מנסים להדביר.

שיטות ההדברה הכימיות גורמות לנזקים סביבתיים קשים שמובילים לפגיעה במינים מועילים ובאדם עצמו, זמן רב אחרי שפוזר חומר ההדברה, כדוגמת ה-DDT 

ניסיונות העבר הראו ששימוש בחומרי הדברה מועיל בטווח הקצר בלבד כנגד המזיק, אך בטווח הארוך רק מועיל למזיק. 

מדענים מתחומי האקולוגיה, הביולוגיה והזואולוגיה, יצרו מודלים להתמודדות חכמה עם המזיקים (IPM), לצורך צמצום נזקים לסביבה וייעול ההדברה

כשחברת ההדברה שלך, מכירה את המזיק, סביבת המחייה שלו, ובעצם מפעילה את מה שנקרא ניהול ממשק משולב (IPM – Integrated Pest Management) שזו גישה אקולוגית המתבססת על המידע הקיים על המזיק, אזורי המחייה ואמצעי הטיפול ואשר מטרתה להשיג שליטה ובקרה והפחתת אוכלוסיית מזיקים לאורך זמן ושמירה על בריאות הציבור ואיכות חייו – אתה בכוון הנכון.

כשחברת ההדברה שלך נותנת לך הגנה בשיטת “המעגלים” – אתה יודע שאתה מצמצם סכנת חדירה למפעל שלך.

כשחברת ההדברה שלך משתמשת בשיטות חדשניות ומתקדמות בציוד וחומרים (כגון שימוש בג’לים, אמצעי ניטור ובקרה) – אתה יודע שאתה מצמצם סכנת בטיחות המוצר שלך.

כשחברת ההדברה שלך היא השותף שלך ופועלים מתוך תועלת הדדית, המדביר שלך ישתף אותך במאמציו תוך שהוא נותן לך דגש לשיפור מתמיד כגון שינוי תאורת חצר, אטימת מבנה ועוד.

כשחברת ההדברה שבחרת, מבצעת תיעוד אמין ומדויק ואפילו נעזרת במערכת בקרת מזיקים ממוחשבת על בסיס אינטרנטי – אתה מוכן לביקורת הקרובה.

כשחברת ההדברה שלך משתמשת באמצעי בטיחות, עבודה נאותה בגובה, אתה יכול לישון בשקט, שהסיכוי לתאונת עבודה אצלך בארגון – קטנה.

כשחברת ההדברה שלך נמצאת בפריסה ארצית – זמן תגובה למקרה של תקלה הינו קריטי וחשוב.

כשבחברת ההדברה שלך ישנם אנשים בעלי השכלה אקדמית, אתה יודע שניתן לבצע הדרכה לאנשי מפתח בארגון.

מה לבקש מחברת ההדברה?

1. תיק הדברה מסודר ובו:

אישור ביצוע – תיעוד לאחר כל ביקור המתאר את שנעשה בביקור, אילו חומרים/ציוד השתמש המדביר ואיך ניתן להשתפר

תעודת הדברה בתוקף, תעודת עזרה ראשונה

רישיונות ואישורים רלוונטיים ובתוקף

תעודות רישוי בתוקף של המשרד להגנת הסביבה, של החומרים שבשימוש כולל תווית וגיליון בטיחות

מפת הדברה מפורטת ובה סימון של תיבות האכלה למכרסמים, עמדות ניטור לחרקים זוחלים ולחרקים מעופפים (חרקנים). לכל נקודה מספר כך שניתן לזהותה בברור בעת תיעוד הממצאים.

תעודת ביטוח בתוקף

היתר רעלים

רישיון עסק

הדרכות בטיחות

2. בשטח:

יש להשתמש בתיבות האכלה בטיחותיות, בעלות נעילה כפולה, חומר ההדברה משופד, והתיבה קשורה. על התיבה להיות מסומנת בבירור ולהתאים למפת ההדברה. אין לשים תיבת האכלה בתוך מפעל מזון

יש להשתמש בחרקנים לניטור וללכידת חרקים מעופפים. על החרקנים, כמכשיר חשמלי, להיות בעלת תו תקן של מכון התקנים (למשל) ולהכיל משטח דבק איכותי (כזה שלא נוזל מהתחממות הנורה) וכן להיות בעל נורות UV מוגנות שבר! על החרקן להיות מרוחק כשלושה מטרים מפס היצור.

להדריך את העובדים כך שידעו להזעיק בזמן אמת על כל אירוע.

שאלה? בירור?

קידום אתרים בישראל קידום אתרים בישראל

התקשרו